Banke u RS potražuju 218 KM kredita

Bez autora
Sep 12 2010

Ukupna potraživanja banaka u Republici Srpskoj po odobrenim kreditima preduzećima i građanima u prvoj polovini ove godine iznosila su više od 218 miliona maraka. U 2009. godini dospjela potraživanja po kreditima iznosila više od 150 miliona maraka, te da je trend rasta potraživanja nastavljen i u prvih šest mjeseci ove godine. Ovaj rast može se dovesti u direktnu vezu sa nepovoljnim uslovima poslovanja izazvanih svjetskom ekonomskom krizom. Banke su u prvoj polovini 2010. godine plasirale više od 3,7 milijardi maraka kredita, od čega na građane otpada 1,5 milijardi, a na privatna preduzeća 1,8 milijardi maraka. Problemi u naplati kredita rezultat su finansijske krize koja se odrazila na likvidnost realnog sektora. Došlo je do smanjenja narudžbi iz inostranstva, što je uticalo na likvidnost naših preduzeća.

Banke u RS potražuju 218 KM kreditaUkupna potraživanja banaka u Republici Srpskoj po odobrenim kreditima preduzećima i građanima u prvoj polovini ove godine iznosila su više od 218 miliona maraka, podaci su Agencije za bankarstvo RS.

Ističu da su u 2009. godini dospjela   potraživanja po kreditima iznosila više od 150 miliona maraka, te da je trend rasta potraživanja nastavljen i u prvih šest mjeseci ove godine.

- Ovaj rast može se dovesti u direktnu vezu sa nepovoljnim uslovima poslovanja izazvanih svjetskom ekonomskom krizom - kažu u Agenciji i dodaju da su banke u prvoj polovini 2010. godine plasirale više od 3,7 milijardi maraka kredita, od čega na građane otpada 1,5 milijardi, a na privatna preduzeća 1,8 milijardi maraka.

Ministar finansija Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je da su problemi u naplati kredita rezultat finansijske krize koja se odrazila na likvidnost realnog sektora.

- Došlo je do smanjenja narudžbi iz inostranstva, što je uticalo na likvidnost naših preduzeća. Prilagođavali smo kreditne linije Investiciono-razvojne banke RS kroz mogućnost refinansiranja postojećih dugovanja. Povećan je i iznos za obrtna sredstva kako bi bila poboljšana likvidnost privrede. Iako je zbog krize došlo do smanjenja kreditnog portfeljea banaka, situacija još nije alarmantna - kazao je Džombić.

U Agenciji za bankarstvo kažu da bankama kvartalno dostavljaju dio svoje baze podataka o nesolidnim komitentima, kao i podatke za kredite kod kojih je otplata pala na teret jemaca. Cilj ovoga, dodaju u Agenciji, jeste da banke kvalitetnije procijene bonitet potencijalnih komitenata, piše Glas Srpske.

U Agenciji za bankarstvo RS kažu da rast dospjelih potraživanja, posebno u realnom sektoru, upozorava na neophodnost kvalitetnije analize kreditne sposobnosti zajmoprimaca, ali i potrebu boljeg praćenja servisiranja kredita kako bi se smanjila izloženost kreditnom riziku.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik